Изборът - за свободата и вътрешната сила

Автор: Едит Егер
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Рива
Преводач Або
Брой страници 360
Година на издаване 2023
Корици меки
Език български
Тегло 310 грама
Размери 14x21
ISBN 9789543207152
Баркод 9789543207152
Категории Есеистика. Публицистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Наричат Едит Ева Егер „Ане Франк, която оцеля“, защото шестайсетгодишната унгарска еврейка има късмета да остане жива в лагерите на смъртта. Пише книгата си на деветдесетгодишна възраст като разказ за оцеля­ването си, за изцелението си и за хората, на които е помогнала да се освободят от травмите си.
Открий свободата на духа с книгата на Едит Егер

Сравняват „Изборът“ с класиката „Човекът в търсене на смисъл“ на Виктор Франкъл. Менторството и приятелството на Франкъл й помагат да преосмисли преживяното и да разбере, че „от истинско значение е не какво ние очакваме от живота, а какво животът очаква от нас“.


Едит Егер емигрира през 1949 г. със семейството си в САЩ. Завършва психология с докторат и като клиничен психотерапевт помага на пациентите си да освободят вътрешните си сили. Тя ни учи, че няма голямо и малко страдание, и че всеки може да извърви пътя към излекуването си, стига да си даде шанс.

„Не мога да си представя по-важно послание за нашата съвременност. Книгата на Егер е триумф и трябва да бъде прочетена от всеки, който мисли, както за вътрешната си свобода, така и за бъдещето на човечеството.“, Лори Готлиб, „Ню Йорк Таймс“

Бил Гейтс включва „Изборът“ сред петте книги, които всеки трябва да прочете, защото „много хора може да намерят облекчение в съветите на Едит Ева Егер за справяне с трудните ситуации“.

Ключови думи: Цветовете на 2021, Избрано от книжарите 2021

от Мария / дата: 02 яну 2021

Книгата е изстрадана и преживяна история, която те завладява и държи дълго време след прочита.Дано повече хора имат възможността да се докоснат до този шедьовър!

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

В последно време не минава месец без да се появи ново заглавие, свързано с Холокоста. Като че ли светът усеща, че ужасът на нацизма може да се повтори и се опитва с книги да преподава отново и отново уроци, които не бива да бъдат забравени. Колкото и да са вълнуващи сюжетите в тези книги, онези, които са написани от оцелелите от концентрационните лагери винаги ще бъдат с поне една степен по-вълнуващи. Защото там няма как да има дори една фалшива дума, всичко е истинско, тъй като е преживяно, но и мъчително, защото не е надживяно. Не случайно книгата на Виктор ФранкълЧовекът в търсене на смисъл“ се смята за втората най-четена книга след Библията. Едит Егер има няколко общи неща с Виктор Франкъл: била е в концентрационния лагер „Аушвиц“ като него, оцеляла е по чудо като него, станала е като психолог като него, помагала е на много хора да преживеят травмите си като него. Тя е негова ученичка, той е неин приятел.

Наричат я „Ане Франк, която оцеля“, защото попада в лагера на смъртта, когато е само на 16 години. Родена в гр. Каша, Едит е унгарска еврейка, но когато градът преминава от унгарска в чехословашка територия и се нарича Кошице, тя вече е двойно чужда за словаците – хем унгарка, хем еврейка. Държи я дарбата й да играе балет, мечтае за голяма сцена. Но единствената публика, пред която е танцувала, е зловещият д-р Менгеле. Как се танцува, когато не знаеш дали в следващия момент няма да те застрелят? Просто си представяш, че си свободна, казва Едит. Защото всичко е в теб. Последните думи на майка й, след които родителите на Едит са хвърлени в газовата камера са: никой не може да ти отнеме това, което носиш в ума си!

Книгата описва оцеляването на Едит и сестра й в място, в което не е предназначено някой да оцелее. След войната животът й продължава в САЩ. Но той не е щастлив, само защото е оцеляла – това е, което ние, които не сме преминали през битката за живот, не подозираме. Човек не може да е щастлив само защото се е разминал със смъртта, човек е щастлив, когато става цялостен. А това е дълъг път за ранената душа. За да го разбира и да помага и на други хора да изминат този път, Едит Егер става психолог.

Ето какво има да ни каже д-р Егер: „Най-мрачният затвор е в ума ти и ключът за освобождението е в джоба ти – готовността да поемеш цялата отговорност за живота си, готовността да рискуваш, готовността да не съдиш и да си възвърнеш невинността, да се приемеш и да се обичаш такъв, какъвто си – човек, който е несъвършен.“

Веселина Седларска, приятел на Хеликон Сливен