По пътя към върха. Историята на Христо Проданов

Автор: Димитър Димитров
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 2

Издател Сдружение "Българска история"
Брой страници 272
Година на издаване 2020
Корици меки
Език български
Тегло 357 грама
Размери 14x21
ISBN 9786197496475
Баркод 9786197496475
Категории Туризъм и пътуване, Хоби и свободно време, Книги

„Ице, ти си голям мъж! Ти си българин! Не заспивай! Всичко е окей, към тебе тичат хора!“ – ехти глас от радиостанцията. В отговор Христо Проданов, който часове по-рано става първият българин, изкачил Еверест, промълвява може би последните си думи: „Не съм далече! Не съм далече! Аз съм…гребена.“

Истина, а не просто утеха – към Ицо с небивал устрем се носи спасител. 8500 метра надморска височина. Температура от минус 40 градуса. Четири замръзнали пръста, чиито фаланги впоследстие са отрязани. Една безсънна нощ в жертва на личната мечта, но в саможертва за живота на приятел. Вероятно така би изглеждала равносметката в цифри за героя от Хималаите, Людмил Янков, който между 21-ви и 22-ри април 1984-та година смайва България и света с отчаян опит да спаси от замръзване приятеля си Христо.

Людмата, както го наричат близките, изминава за рекордно кратко време денивелация от 1330 метра в „Зоната на смъртта“ под Покрива на света и стига най-близко до загиващия Проданов. За съжаление открива единствено раницата и стъпките му в снега.

„На Еверест смърт няма, има само сливане с мечтата”

Това казва Людмил за съдбата на Христо, който остава в световната история като първия алпинист, стигнал до Еверест в тежките условия на месец април. Никой преди него не е преодолявал без кислород най-трудния западен склон, известен още като Жестокия път.

Ключови думи: Върхове и хора

от Христо Петров / дата: 04 май 2020

Книгата е много интересна, авторът не е известен или съвременник, но доста се е постарал. Според мен експедициите до Лхотце и Еверест са показани много обективно, в контекста на времето и предходните събития. Авторът показва каква огромна отговорност носи Проданов за Лхотце предвид предходните фатални експедиции. Тоест ако няма качен връх и/или някой загине, то алпийската дейност в Б-я е щяла да приключи. Има и други "тънки" моменти, които могат да се прочетат между редовете.

от Марин Маринов / дата: 03 мар 2020

На страница 249 във фото приложението на книгата е пусната снимка връх Матерхорн в Алпите под името на хималайския връх Ама Даблам. Сигурно е по грешка, снимката е обърната огледално проверих я във Фотошоп. Иначе е хубаво,че е издадена такава книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]