| Издател | Сиела |
| Брой страници | 184 |
| Година на издаване | 2010 |
| Корици | меки |
| Език | български |
| Тегло | 250 грама |
| Размери | 21x14.5 |
| ISBN | 9789542807322 |
| Баркод | 9789542807322 |
| Категории | Повести и разкази. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги |
Преоткрит за света малко след Втората световна война, Кафка неусетно става класик и наред с Джеймс Джойс и Марсел Пруст го смятат за един от „тримата влъхви“ на модерната литература. За него бързо се изписват хиляди страници – възторжени и враждебни – много повече от цялото му малко по обем, незавършено творчество.
За творчеството авторът казва, че е „форма на молитва“, метафизичен експеримент за улавяне на неясни видения, едновременно забранен и необходим, но при всички случаи безнадежден опит чрез силата на словото да се обхване мистерията на съществуването. То е не просто създаване на произведения, а преди всичко състояние на духа, напрегнатост на възприятията, вътрешна нагласа към света, начин на живот. За себе си споделя: „Аз съм писател дори когато не пиша.”
В разказите на Кафка се разкрива някакъв душевен пейзаж, като гледната точка постоянно се променя - ту е съвсем близка, ту събитията са обхванати „от птичи поглед“. Така възниква един свят притча, в който невидимо нараства отчуждението. На преден план излиза необяснимото, абсурдът, онова, което не се поддава на логическо осмисляне, но деформира човека и обезценява живота му. Въпреки външната простота на изказа той насища разказите си с множество значения, които всеки читател открива сам за себе си. Според Алфред Дьоблин в творчеството на Кафка владее най-строг реализъм, примесен с нещо подземно, тайнствено и тъкмо на това се дължи привлекателната му сила.
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
Мисленето натъжавало … През цялото време, докато четях тези разкази, все тази фраза на Бегбеде изскачаше в главата ми … И наистина, Кафка те кара да мислиш – дори и да не искаш много. И да виждаш. Да виждаш грозни неща, нелицеприятни - неща, които упорито се мъчиш „да не забележиш” – как, например е нараснало и нараства отчуждението между хората; как Човекът служи на Системата, вместо Системата да служи на Човека; как отношенията между хората стават все повече служебни и нормирани и все по-малко сърдечни и топли; как Човекът е толкова незначителна пружинка от голям обществен апарат, че той дори име няма – той е загубил личността си и е само функция на длъжността си ( героите са просто “огнярят”, “бащата “, “майката”, “пътешественикът”, “войникът” и т.тн. )
Като се замислиш, Кафка е писал в началото на миналия век. А нещата, за които е писал, са толкова непроменени и сега – почти 100 години по-късно …
Невена Табакова, Хеликон Пловдив - Център