Издател | Галерия "Лоранъ" |
Брой страници | 78 |
Година на издаване | 2020 |
Корици | твърди |
Език | български, английски |
Тегло | 397 грама |
Размери | 17x25 |
ISBN | 9786197468069 |
Баркод | 9786197468069 |
Категории | Карикатури. Рисунки, Графика, Изобразителни изкуства, Изкуство, Книги |
С какво е известен този роден през 1901 година в София карикатурист?
Може би най-вече с тежката присъда, която получава от Народния съд през 1945 г.? Името му се споменава и покрай общите изложби на карикатуристите от 30-те години на 20. век и гостуването на групата български хумористи в Белград през 1937 г. Той присъства в писмата и рисунките на някои от затворниците от Централния софийски затвор, в непубликувани бележки на своите съвременници.
След смъртта на Константин Каменов през 1953 г. споменът за него сякаш бързо се изличава от обществената памет, въпреки че започвайки от средата на 20-те години до този момент в пресата са отпечатани стотици негови карикатури (само в рамките на проучването за изданието, съпровождащо изложбата, бяха идентифицирани над 700 публикации в близо 30 вестника и списания).
При наличие на информация за едно значително по обем творчество, естествено поставен изглежда въпросът защо работи на Каменов в оригинал се намират изключително рядко. Конкретен отговор на този въпрос трудно може да се намери - не е изключено част от тях да са били умишлено унищожени от автора покрай превратно развили се събития, други да са се загубили из архивите на различни редакции, а трети да очакват своя откривател под покрива на съседския таван.
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]