Издател | Кръгозор |
Преводач | Камен Велчев |
Брой страници | 344 |
Година на издаване | 2021 |
Корици | твърди |
Език | български |
Тегло | 536 грама |
Размери | 14x21 |
ISBN | 9789547714496 |
Баркод | 9789547714496 |
Категории | Психология, Хуманитарни науки, Книги |
Как да се научим да преосмисляме възгледите си
в нашия бързопроменящ се свят
„Целта ми в тази книга е да разгледам процеса на преосмисляне. Защото в нашия бързопроменящ се свят често се налага да отхвърляме утвърдени истини и да намираме нови решения.
Потърсих най-убедителните до-казателства и някои от най-добрите примери от бизнеса, политиката и спорта, за да покажа как можем да отворим съзнанието си и да приемаме нови идеи, да създаваме общности, готови да се учат през целия си живот, и така да изграждаме култура, посветена на преосмислянето.“ Адам Грант
Интелигентността днес не е достатъчна и дори понякога е вредна, защото ни кара да се вкопчваме в това, което знаем и което сме. По-голямо значение има способността ни да преосмисляме и да се отказваме от наученото, защото вече не е валидно, и дори от досегашните си възгледи, ако вече не ни служат. В ежедневието си обаче предпочитаме комфорта на увереността пред дискомфорта на съмнението. Вслушваме се в мнения, които ни карат да се чувстваме добре, вместо в идеи, които ни карат да мислим добре. Виждаме разногласията по-скоро като заплаха за егото ни, отколкото като възможност да се учим. Заобикаляме се с хора, които са съгласни с нашите заключения, а би трябвало да се стремим към тези, които предизвикват нашия мисловен процес. Резултатът е, че нашите възгледи стават несолидни и съмнителни. Мислим и реагираме твърде много като проповедници, когато защитаваме „свещените“ си вярвания, или като прокурори, когато доказваме, че другата страна греши, или като политици, когато очакваме одобрение.
За да имаме успех и удовлетворяващи взаимоотношения с колеги, близки и опоненти, организационният психолог А. Грант ни съветва да започнем да мислим като учени, които търсят истината и имат смелостта да я приемат.
„Изпитвам неподправено щастие, когато разбера за новите книги на Адам Грант. Искам идеите му да се разпространяват, защото са иновативни и важни. Всеки, който е прочел моята книга, непременно трябва да прочете и неговите „Помисли пак“, „Дай и ще получиш“ и „Originals“. “
Саймън Синек, „Безкрайната игра“
Адам Грант е организационен психолог, има бакалавърска степен от Харвард и докторска степен от Университета в Мичиган. Автор е на четири книги – бестселъри на New York Times, продадени в милиони копия и преведени на 35 езика. Консултира клиенти като Google, NBA, Bridgewater, фондация „Гейтс“. TED лекциите му са гледани повече от 20 милиона пъти. Признат е за една от десетте най-влиятелни личности в света в областта на мениджмънта, присъства в класациите „40 под 40“ на Fortune. Живее във Филаделфия със съпругата си Алисън и трите им деца.
Ключови думи: 22 април - Ден на Земята, Бели и червени, Природата и ние, Нашата Земя, Подбрано от 2021, Успех през 2023, Успешни и щастливи, На добър час, випуск 2023, Нашата планета
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
Всяка нова книга на Адам Грант е събитие. Той е организационният психолог, когото успешните компании наемат, когато търсят начини да станат още по-успешни. Независимо дали твърденията му са познати или шокиращи, те винаги се основават на изрядни научни изследвания и експерименти. Ако трябва да се обобщи тази книга в едно изречение, то би могло да звучи така: живеем в светкавично променящ се свят, затова вече не е достатъчно да мислим, налага се да помислим пак, да премислим. Да преосмислим.
Достатъчно е да влезем в социалната мрежа фейсбук, за да видим колко това е нужно, но и сложно. Всяка тема е в състояние да раздели участниците на поне две враждуващи армии, като че ли става дума за религиозна вярност, а не за осмисляне на факти. При това научни факти. Да речем по темата за ваксините. На тази тема е посветена една глава от книгата. Описан е съвсем конкретен пример за убеждаване на майка да ваксинира застрашеното си дете, въпреки твърдата ѝ принципна категоричност против ваксините, които, според майката, водят до аутизъм. Убеждаването не се случва по метода на директното бомбардиране с научни факти, със статистически данни, нито пък с описване на страховити картини. Обратно на всичко останало, убеждаващият лекар не изговаря аргументи в полза на ваксините, а задава въпроси на майката. Интервюира я. Пита и слуша (многократно в тази книга ще става дума за умението да слушаме събеседника си). След като задава поредица от въпроси без упрек, лекарят казва на майката, че решението е нейно и той вярва, че тя е загрижена за детето си. „С това ме убеди“, казва майката, макар че нищо в задаването на въпроси не е приличало на убеждаване. По-късно Адам Грант с колега разработва методиката за подобно „убеждаване без убеждаване“ и го нарича мотивационно интервю.
Директното атакуване на вече възприета убеденост само засилва желанието на човек да се защитава, нещо повече – да атакува носителя на противоположна убеденост, да обижда. Грант цитира мнението на известен блогър, който казва: „Арогантността е невежество плюс убеденост. Тя е гумен щит, от който жизненият опит просто отскача.“
Живеем във време, в които много неща, в които сме били убедени, се разклатиха, други рухнаха. Можем ли да проявяваме мъдростта да се усъмним в неща, които мислим, че знаем? Знаем ли как и къде да потърсим фактите, заради които да преосмислим, да помислим пак? В днешния ден на фалшиви новини знаем ли как да се ориентираме? Тези въпроси задава Адам Грант и предлага своите отговори. И ако си мислите, че всичко това ви е ясно, защото вие сте интелигентен човек, авторът би намигнал: Я помислете пак!
Веселина Седларска, приятел на Хеликон Сливен