От излизането си през 1995 г. "Емоционалната интелигентност" е световен бестселър, преведена е на 30 езика с над 5 милиона продадени копия. Първото й издание у нас е отдавна изчерпано и се намира само при букинистите на баснословни цени. Преведена наново, "Емоционалната интелигентност" е вече достъпна за всички, които искат да се докоснат до едно ценно и различно гледище за човешката интелигентност.
Неотменна съдба ли е коефициентът на интелигентност? Май не чак толкова, колкото си мислим. Вълнуващата и убедителна книга на Даниъл Голман твърди, че нашият възглед за интелекта е твърде тесен и пренебрегва жизнено важен набор от способности, които са от изключителна важност за това как се справяме в живота.
Черпейки от фундаментални изследвания на мозъка и поведението, Голман показва кои фактори действат, когато хора с висок коефициент на интелигентност пропадат, а такива със скромни постижения на тестовете се справят изненадващо добре. Тези фактори, сред които са самоосъзнатостта, самодисциплината и емпатията, представляват цяло ново измерение на ума, което авторът нарича „емоционална интелигентност“. Макар и детството да е критичният период за нейното формиране, тя в никакъв случай не е определена с раждането. Емоционалната интелигентност може да бъде подхранвана и укрепвана през целия живот – с непосредствени ползи за нашето здраве, за връзките и работата ни.
Ключови думи: Топ 200 2017, Философия за ежедневието, Изкуството да общуваме, Бели и червени, Психологията в живота ни, Мъжете са от Марс, жените - от Венера, Нов сезон, нови навици и умения, Силата на емоциите, ТОП 101 Нехудожествена литература 2011-2020, ТОП 201 на десетилетието, ТОП 121 Нехудожествена литература 2020, Отново на работа, Преодолей страха, ТОП 101 Нехудожествена литература 2021, На добър час, випуск 2022, Детокс за душата
Книгата ни повежда по пътя на научните открития за емоциите. Ще осъзнаем какво означава да внесем интелигентност в емоциите и как точно да го направим.
Може би най-тревожната информация е, че днешните деца са с повече емоционални нарушения от вчерашните. Те са по-самотни и потиснати, по-гневни и непокорни, по нервни и тревожни, по импулсивни и агресивни.
Ако изобщо има някакво лекарство за тази болест, то се крие в начина, по който подготвяме младите хора за живота.
Елица Атанасова, Хеликон Шумен